Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Księgozbiór

Biblioteka szkolna liczy ponad 8 tysięcy woluminów. Są wśród nich przede wszystkim lektury, podręczniki, testy przygotowujące do egzaminów i książki popularnonaukowe: encyklopedie, słowniki, albumy…, ale także powieści i opowiadania z literatury pięknej dla młodzieży oraz inne dokumenty. Przy zakupie nowości uwzględnia się, w miarę możliwości, oczekiwania uczniów. Informacje o zainteresowaniach czytelników są pozyskiwane dzięki ankietom, sondażom i dezyderatom czytelniczym. W zbiorach nie może oczywiście zabraknąć bestsellera o miłości, nadziei i cierpieniu John Green „Gwiazd naszych wina”, który dwukrotnie wygrał w plebiscycie popularności wśród uczniów naszej szkoły.

 

Szczególne książki to te, które zawierają dedykacje od autorów lub darczyńców. Jest wśród nich wpis nieżyjącego już Ireneusza Gwidona Kamińskiego autora m.in. „Czerwonego Sokoła” – powieści historycznej o Bogusławie X, który przebywając w Pyrzycach zakochał się w pięknej burmistrzance – Elżbiecie… Otrzymaliśmy miły list od córki i wnuczki Jana I. Sztaudyngera – fraszkopisarza, który w krótkiej formie, ale bardzo celnie przekazywał prawdy o życiu i ludziach.

 

O swojej twórczości napisał skromnie:

„Za mnie myśli polska mowa, ja tylko notuję słowa”.

 

Zainteresowani pismem punktowym Ludwika Braille’a mogą zobaczyć, jak wygląda książka dotykiem czytana. Ten wyjątkowy wynalazek sprawił, że niewidomi nie muszą być analfabetami; mają zapewniony dostęp do literatury i uczestnictwa w kulturze. W zbiorach biblioteki są także filmy – ekranizacje lektur wykorzystywane na lekcjach języka polskiego i historii. Uczniowie, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z najnowszej historii, mogą w wolnym czasie zagrać w grę „Znaj znak”, którą biblioteka otrzymała bezpłatnie z Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Dzięki funduszom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do biblioteki zakupiono publikacje i filmy edukacyjne na temat uzależnień i profilaktyki, które są wykorzystywane na lekcjach wychowania zdrowotnego i godzinach wychowawczych. W ramach współpracy z Wydziałem Promocji Powiatu Pyrzyckiego i Pyrzycką Biblioteką Publiczną pozyskano do biblioteki broszury, foldery, informatory, mapy dotyczące regionu a przede wszystkim – monografię prof. Edwarda Rymara „Pyrzyce i okolice poprzez wieki”. Stowarzyszenie „Patra” przekazało nam czasopisma, podręcznik do nauki języka romskiego oraz publikację p. Krystyny Tabaczyk „Romowie na Ziemi Pyrzyckiej – Lowarzy” o Naszych Romach. Możliwe jest  więc wzbogacanie wiedzy o „małej Ojczyźnie” i ludziach, którzy ją tworzą.

 

Dzięki materiałom pozyskanym m.in. z Muzeum M. Skłodowskiej – Curie, które mieści się w Warszawie przy ul. Freta, biblioteka włącza się w popularyzowanie życia i dokonań naukowych patrona szkoły – Marii Skłodowskiej – Curie. Cennymi nabytkami biblioteki są prace wykonane przez uczniów i rodziców: albumy, referaty, ulotki, zdjęcia, prace plastyczne, prezentacje multimedialne… Zbiory są uzupełniane na bieżąco. Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom – dotychczasowym i przyszłym.

 

Zapraszamy! Biblioteka zawsze po drodze; nie mijam – wchodzę!

Data dodania: 2018-09-05 11:08:13
Data edycji: 2020-09-13 17:57:07
Ilość wyświetleń: 419

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej