Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Księgozbiór

Biblioteka szkolna liczy ponad 8 tysięcy woluminów. Są wśród nich przede wszystkim lektury, podręczniki, testy przygotowujące do egzaminów i książki popularnonaukowe: encyklopedie, słowniki, albumy…, ale także powieści i opowiadania z literatury pięknej dla młodzieży oraz inne dokumenty. Przy zakupie nowości uwzględnia się, w miarę możliwości, oczekiwania uczniów. Informacje o zainteresowaniach czytelników są pozyskiwane dzięki ankietom, sondażom i dezyderatom czytelniczym. W zbiorach nie może oczywiście zabraknąć bestsellera o miłości, nadziei i cierpieniu John Green „Gwiazd naszych wina”, który dwukrotnie wygrał w plebiscycie popularności wśród uczniów naszej szkoły.

 

Szczególne książki to te, które zawierają dedykacje od autorów lub darczyńców. Jest wśród nich wpis nieżyjącego już Ireneusza Gwidona Kamińskiego autora m.in. „Czerwonego Sokoła” – powieści historycznej o Bogusławie X, który przebywając w Pyrzycach zakochał się w pięknej burmistrzance – Elżbiecie… Otrzymaliśmy miły list od córki i wnuczki Jana I. Sztaudyngera – fraszkopisarza, który w krótkiej formie, ale bardzo celnie przekazywał prawdy o życiu i ludziach.

 

O swojej twórczości napisał skromnie:

„Za mnie myśli polska mowa, ja tylko notuję słowa”.

 

Zainteresowani pismem punktowym Ludwika Braille’a mogą zobaczyć, jak wygląda książka dotykiem czytana. Ten wyjątkowy wynalazek sprawił, że niewidomi nie muszą być analfabetami; mają zapewniony dostęp do literatury i uczestnictwa w kulturze. W zbiorach biblioteki są także filmy – ekranizacje lektur wykorzystywane na lekcjach języka polskiego i historii. Uczniowie, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z najnowszej historii, mogą w wolnym czasie zagrać w grę „Znaj znak”, którą biblioteka otrzymała bezpłatnie z Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Dzięki funduszom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do biblioteki zakupiono publikacje i filmy edukacyjne na temat uzależnień i profilaktyki, które są wykorzystywane na lekcjach wychowania zdrowotnego i godzinach wychowawczych. W ramach współpracy z Wydziałem Promocji Powiatu Pyrzyckiego i Pyrzycką Biblioteką Publiczną pozyskano do biblioteki broszury, foldery, informatory, mapy dotyczące regionu a przede wszystkim – monografię prof. Edwarda Rymara „Pyrzyce i okolice poprzez wieki”. Stowarzyszenie „Patra” przekazało nam czasopisma, podręcznik do nauki języka romskiego oraz publikację p. Krystyny Tabaczyk „Romowie na Ziemi Pyrzyckiej – Lowarzy” o Naszych Romach. Możliwe jest  więc wzbogacanie wiedzy o „małej Ojczyźnie” i ludziach, którzy ją tworzą.

 

Dzięki materiałom pozyskanym m.in. z Muzeum M. Skłodowskiej – Curie, które mieści się w Warszawie przy ul. Freta, biblioteka włącza się w popularyzowanie życia i dokonań naukowych patrona szkoły – Marii Skłodowskiej – Curie. Cennymi nabytkami biblioteki są prace wykonane przez uczniów i rodziców: albumy, referaty, ulotki, zdjęcia, prace plastyczne, prezentacje multimedialne… Zbiory są uzupełniane na bieżąco. Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom – dotychczasowym i przyszłym.

 

Zapraszamy! Biblioteka zawsze po drodze; nie mijam – wchodzę!

Data dodania: 2018-09-05 11:08:13
Data edycji: 2020-09-13 17:57:07
Ilość wyświetleń: 382

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Do uroczystości wręczenia sztandaru pozostało 34 dni.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej