Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

    Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021 upamiętniająca bohaterów warszawskiego getta

    Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021 upamiętniająca bohaterów warszawskiego getta

    Już po raz dziewiąty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało społeczno-edukacyjną akcję. Tegoroczna edycja była szczególna, bo szczególne były pandemiczne okoliczności. Dlatego odbywała się także zdalnie i w Internecie.
    Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy żydowscy stawili opór żołnierzom niemieckim. W odwecie, getto zostało zrównane z ziemią. Niemcy palili dom po domu. Jednym z ocalałych był Marek Edelman, ostatni dowódca powstania. Co roku 19 kwietnia składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Aby uczcić pamięć powstańców, od dziewięciu lat Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas rocznicy tysiące papierowych żonkili. Ta przypinka po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida; nawiązuje do znaku, który Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy to był znak hańby. Teraz jest to wyraz dumy. Żonkil zaś stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
    Społeczno – edukacyjna akcja Żonkile ma na celu szerzenie wiedzy na temat powstania oraz popularyzowanie tego symbolu.

    Nasza szkoła dołączyła do akcji w tym roku po raz trzeci. Pamiętamy o bohaterskich powstańcach i wszystkich ofiarach getta, wśród których był patron naszej szkoły - Janusz Korczak i jego dzieci. Każda wojna jest okrutna, a jej szczególnymi ofiarami są dzieci. W czasie II wojny światowej, w gettach na terenie Europy, w nieludzkich warunkach także przebywały. I choć trwał wojenny koszmar, chciały żyć; miały swoje plany, zamierzenia. To w łódzkim getcie trzynastoletni Abramek Koplowicz napisał wiersz „Marzenie”:
    Jak ja mieć będę dwadzieścia lat, zacznę oglądać nasz piękny świat.
    Usiądę w wielkim ptaku motorze i wzniosę się w wszechświata przestworze.
    Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki; popłynę, pofrunę przez morza i rzeki.
    Chmura siostrzycą, wiatr będzie mi bratem...”
    Niestety, chłopiec nie miał szansy na rozwój i poznanie świata. Rok po napisaniu wiersza zginął w Auschwitz. Jacyś Niemcy uznali, że nie ma prawa do życia, bo jest Żydem. Włączamy się do akcji, bo „historia jest najlepszą nauczycielką życia”. Właśnie na lekcjach historii dzieci uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Polin. Oglądały wyjątkowe i wzruszające filmy, czytały opowiadania. Na technice, religii i w szkolnej bibliotece powstawały różnorodne żonkile oraz gazetki. W tym roku w akcji uczestniczyli także nasi najmłodsi uczniowie z „zeróweczki”, którzy uważnie słuchali oraz pięknie i ochoczo malowali żonkile, aby upamiętnić tę rocznicę. Nalepszym podsumowaniem zajęć było spontaniczne stwierdzenie 6-letniej Gabi - „Oby nigdy więcej nie było wojny”. Pamiętajmy! Wyciągnijmy właściwe wnioski z lekcji historii. Szanujmy siebie nawzajem i swoją odmienność. 

    Organizatorki: Anna Ćwierzona, Iwona Lichota, Małgorzata Majak, Wanda Michalak, Andżelika Siepka
    Data dodania: 2021-06-07 22:11:21
    Data edycji: 2021-06-07 22:21:59
    Ilość wyświetleń: 325

    Konkursy

    Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
    Więcej informacji

    Ankiety

    Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
    Więcej informacji

    Kalendarz

    Klasy

    Przejdź na stronę swojej klasy!
    Więcej informacji

    Klasy

    Przejdź na stronę swojej klasy!
    Zobacz
    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Biuletynu Informacji Publicznej