Jak co roku od lat - w kwietniu - wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji ŻONKILE upamiętniającej bohaterów powstania w warszawskim getcie. Pamiętamy także o wszystkich prześladowanych zamkniętych w gettach, wśród których był patron naszej szkoły – Janusz Korczak i dzieci, którymi się opiekował.
Pięknym symbolem akcji jest żonkil – wiosenny kwiat. Był on inspiracją do projektu przypinki zakładanej w czasie odchodów - 19 kwietnia – w rocznicę wybuchu powstania. Nawiązuje również do pięcioramiennej gwiazdy Dawida, którą Niemcy kazali nosić Żydom w czasie wojny jako znak pogardy. Dziś żonkil po rozłożeniu przypomina ten znak, ale jest symbolem pamięci i dumy; a także dowodem na to, że zło można dobrem zwyciężyć.
Uczniowie naszej szkoły na lekcjach i na zajęciach bibliotecznych uczestniczyli w pogadankach, wykonywali przypinki i plakaty, malowali żonkile, czytali opowiadania, oglądali filmy, słuchali słuchowiska, które były udostępnione na stronie organizatora – Muzeum POLIN. W szkolnej bibliotece stworzyliśmy wyjątkowe drzewko pamięci. Są na nim żonkile od pierwszoklasistów oraz wydziergane na szydełku przez prababcię naszej uczennicy, która w czasie wojny była dziewczynką, ale bardzo dobrze pamięta czasy, gdy życie ludzkie miało wartość kromki chleba.
Drugie klasy pod opieką wychowawczyń zapaliły znicze i położyły bukiety żonkili na cmentarzu pod pomnikiem Pamięci Zmarłych Ziemi Pyrzyckiej. Wspominamy tym samym także Żydów mieszkających w Pyrzycach przed wojną. Mieli tu swoje domy, miejsca pracy, świątynię – synagogę, cmentarz. Niestety, dziś nie ma śladu ich pobytu, nie przetrwały żadne materialne pamiątki, jedynie zdjęcia, zapiski i nasza pamięć zgodnie z myślą przewodnią, która towarzyszy akcji „Łączy nas pamięć”.
Zainteresowanych tematem zapraszamy do szkolnej biblioteki. Mamy w zbiorach książki i teczki edukacyjne, które mogą pogłębić waszą wiedzę.
Organizatorki akcji: A. Ćwierzona, M. Jaskulska, K. Kogut, M. Majak, W. Michalak, A. Siepka
74-200 Pyrzyce
ul. Rejtana 6