W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskim projekcie ŻONKILE. Uroczystość zbiegła się z wyborem patrona szkoły. Jednym z kandydatów jest Janusz Korczak. Ta społeczno - edukacyjna akcja ma na celu szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Już od siedmiu lat Muzeum POLIN czci pamięć o bohaterskich powstańcach.
Kampania przebiega pod hasłem „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”. Społeczność naszej szkoły także połączyła pamięć bez względu na wiek, poglądy czy wyznanie religijne. Uczestnicy przedsięwzięcia na zajęciach techniki pod kierunkiem p. Iwony Lichoty oraz na zajęciach w bibliotece szkolnej i w świetlicy wykonywali żółte papierowe żonkile. Ta przypinka po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida - znaku, który Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy to był znak hańby. Teraz jest to znak pamięci i dumy. Żonkil zaś stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
Nasi uczniowie ochoczo włączyli się w tę inicjatywę. Maluchy dekorowały gimnazjalistów a żółty kolor dominował na korytarzach. Akcji towarzyszyła wystawa „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej” zorganizowana na szkolnym korytarzu dzięki materiałom zgromadzonym w szkolnej bibliotece. Dociekliwi uczniowie poszukiwali wiadomości na temat ludności żydowskiej mieszkającej na terenie naszego miasta. Jak się okazało, faktycznie istniała gmina żydowska. Wyznawcy tej religii mieli swój dom modlitwy - synagogę oraz odrębny cmentarz. Efektem działań poszukiwaczy jest wystawa „Moje Pyrzyce”, która zawiera materiały także na temat pyrzyckich Żydów. Drugoklasiści pod opieką swoich wychowawczyń: p. A. Paliwody, p. K. Kogut, p. M. Jaskulskiej i p. M. Majak przeszli „Szlakiem pyrzyckich Żydów”. Bez problemu zlokalizowali miejsce, w którym znajdowała się synagoga. Upamiętnili Żydów przy krzyżu i tablicy „Pamięci zmarłych Ziemi Pyrzyckiej”. Tam zgromadzono pozostałości po pyrzyckich cmentarzach różnych wyznań istniejących na naszej ziemi przed II wojną światową.Krótko po północy z 1 na 2 maja 15 – osobowa reprezentacja naszej szkoły udała się do Muzeum Auschwitz – Birkenau na Marsz Żywych. Uczestnicy z zainteresowaniem zwiedzali to wyjątkowe Muzeum. Obecnie baraki obozowe stały się elementem stałej ekspozycji. Uwagę wszystkich przykuł blok nr 27 poświęcony Shoah, zorganizowany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. W jednej z sal umieszczono kopię KSIĘGI IMION zawierającą dane 4 mln ofiar Holocaustu. Ogromne wrażenie wywarła też sala poświęcona dzieciom a w niej zdjęcia i ilustracje najmłodszych więźniów. To najbardziej wzruszające miejsce. Tu nikt nie jest obojętny.Po godz. 14 ok. 10 tysięcy zgromadzonych przeszło przez bramę z napisem „Arbeit macht frei” i udało się w trzykilometrową „drogę śmierci” z Auschwitz do Birkenau. W zdecydowanej większości byli to Żydzi – potomkowie narodowości, która według zbrodniczej ideologii miała być unicestwiona w pierwszej kolejności. Nasza grupa kroczyła tuż za transparentem „Say NO to Antisemism” („Mówimy NIE antysemityzmowi”). W Birkenau odbyła się Ceremonia Upamiętnienia więźniów obozu koncentracyjnego, którym zabrano wolność, godność, życie. Na ogromnej scenie, do której wiodą stare tory kolejowe, między ruinami krematoriów, odbył się koncert upamiętniający ofiary. Przemawiali ocaleni z zagłady Żydzi, przedstawiciele organizacji żydowskich i izraelskich. W tym Marszu Żywych po raz pierwszy uczestniczyły delegacje z Bułgarii i z Grecji. Było wyjątkowo, także z tego powodu, że w marszu po raz pierwszy uczestniczyła młodzież niemiecka.
Projekt Marsz Żywych to międzynarodowe wydarzenie, w ramach którego Żydzi z różnych krajów odwiedzają miejsca zagłady stworzone na okupowanych przez nazistów ziemiach polskich. W tym roku odbyła się 28. edycja. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to najważniejszy moment tego projektu na terenie Polski. Wszyscy mieli świadomość, że uczestniczą w wyjątkowym przedsięwzięciu.
To są najważniejsze lekcje historii i życia. One „zostają” z nami na zawsze.
Inicjatorki i koordynatorki akcji w szkole: Małgorzata Majak, Marta
Jaskulska, Wanda Michalak
74-200 Pyrzyce
ul. Rejtana 6