Wakacje, czyli czas zabawy i odpoczynku.
Spędzanie wolnego czasu, to nie tylko kolonie, wczasy, czy obozy, to często pobyt w domu, na podwórku, u dziadków, nad wodą, z komputerem.
Ważne jest, aby w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
Koronaworus
Pamiętajcie, że koronawirus wciąż krąży, unikajcie skupisk ludzi, noście maseczkę w sklepie, myjcie często ręce.
Nad morzem
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętaj zatem o kilku istotnych regułach:
W górach
Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Nigdy nie idź sam. Przed każdą górską wycieczką dowiedz się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!
W razie nagłej zmiany pogody, szukajcie podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:
Wycieczka do lasu lub spacer na łąkę
Wchodząc do lasu, poruszajcie się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżcie dzikie zwierzę, nie zbliżajcie się do niego. Jeśli to ono idzie w waszym kierunku, zatrzymajcie się i poczekajcie lub zróbcie powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajcie się do ucieczki (zwierzę może ruszyć w pościg), nie patrzcie zwierzęciu w oczy ani nie pokazujcie mu zębów (odczyta to jako przejaw agresji).
Wyprawa rowerowa
Gdziekolwiek planujecie się wybrać, pamiętajcie o naładowaniu przed wyjściem telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujecie dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejcie w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.
112 – ogólny numer ratunkowy / dzwoń w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia/
999 – pogotowie ratunkowe / dzwoń, gdy są osoby poszkodowane lub ranne/
998 – straż pożarna / dzwoń, gdy widzisz pożar/
997 – policja / dzwoń w sytuacji zagrożenia/
74-200 Pyrzyce
ul. Rejtana 6