Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

    „LEKTURIADA – w poszukiwaniu urody słowa”

    W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w wojewódzkim konkursie „LEKTURIADA – w poszukiwaniu urody słowa”.

    Organizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Książnica Pomorska w Szczecinie.
    Konkurs jest adresowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego.
    Celem jest poszukiwanie w lekturach tego, co jeszcze nieodkryte, urody słowa i piękna języka.

    Od początku roku szkolnego na zajęciach j. polskiego odbywały się lekcje i pogadanki nt. lektur, autorów, tła historycznego. Ich efektem są albumy, lapbooki dotyczące lektur, dzienniczki lektur, biografie pisarzy.

    Biblioteka szkolna od lat gromadziła prace uczniów, które powstały w ramach lekcji i realizacji projektów w szkolnej bibliotece: „I ty możesz być ilustratorem i introligatorem”, „Autorzy naszych lektur”, „Na szlaku literackie pamiątki”. Są wśród nich ilustracje lektur, portrety i karykatury pisarzy, zdjęcia z wycieczek szkolnych. W szkolnej bibliotece tworzymy drzewo czytelnicze, na którym każdy uczeń może zamieścić listki z tytułami książek, które lubi i poleca, są wśród nich także lektury.

    W wolnym czasie uczniowie czytają książki, także lektury, w ramach zajęć bibliotecznych „Czytam sobie w bibliotece”.
    Także w tym roku odbyła się I edycja szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego „Lektury da się lubić”. Organizatorem była szkolna biblioteka.

     

    Dziewiąty marca w szkole był „Dniem Postaci Literackiej”; w wyjątkowej paradzie pojawili się także bohaterowie lektur. I to właśnie tego dnia trzy reprezentantki naszej szkoły pod opieką p. bibliotekarki udały się do Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej i poprosiły p. dyrektor o pomoc w poszukiwaniu tego, co nieodkryte w lekturach. Tym samym nasza szkoła nawiązała współpracę z biblioteką publiczną w realizacji zadań LEKTURIADY.
    Dzięki temu w holu Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej została zorganizowana wystawa prac uczniów i absolwentów szkoły z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).

     

    Wsparcie w poszukiwaniu tego, co wyjątkowe w lekturach uzyskaliśmy także od naszych emerytów. 20 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z prężnie działającą sekcją literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach. Nasi nestorzy opowiadali młodzieży o książkach, które były dla nich ważne, zachęcali do czytania, a także podzielili się wspomnieniami ze swojego życia. A nasi uczniowie z uwagą przysłuchiwali się starszym studentom i opowiadali o swoich preferencjach czytelniczych. Spotkanie zaowocowało nawiązaniem współpracy i chęcią organizacji cyklicznych spotkań. Tym bardziej, że seniorzy mają wiele do przekaznia młodszym pokoleniom. Na pamiątkę szkoła otrzymała tomik wierszy pt. „Myśli pogubione” p. Wiktorii Wiszniowskiej – Kijany, liderki sekcji, emerytowanej nauczycielki języka polskiego.

     

    Od 17 do 21 kwietnia na zajęciach z wychowawcą odbyły się wybory lektury; wzięło w nich udział 141 uczniów, oddano 139 ważnych głosów, co stanowi 82% wszystkich uczniów z klas IV-VIII. Najwięcej – 24 wskazania - uzyskała książka „Mikołajek”. Autorem książki jest René Goscinny. Ilustracje stworzył Jean-Jacques Sempé.
    W II etapie konkursu – od 24 kwietnia do 9 maja – w domu i na lekcjach j. polskiego uczniowie wyszukiwali w wyróżnionej lekturze te fragmenty, które ich zdaniem są wyjątkowe. Po czym każda klasa wybrała najlepszego lektora. Przestawiciele klas wzięli udział w konkursie na najlepszego lektora szkoły, który odbył się 10 maja.
    W skład Jury powołanego przez p. dyrektor weszli:

     

    Lilla Boczkowska – przedstawicielka sekcji literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku
    Magdalena Brzozowska – Wróblewska – Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej
    Marta Dolna – Dyrektor Szkoły, nauczyciel języka polskiego
    Eliza Jaroszyńska – nauczyciel języka polskiego

    Zwyciężyła Wiktoria Sobczak z kl. VIII a, II miejsce zajęła Alicja Golonka z kl. IV a, III – Hanna Gąsiorowska z kl. V a.

    Wiktoria reprezentowała naszą szkołę w Wielkim Finale Lekturiady, który odbył się 30 maja w Książnicy Pomorskiej w sali im. Zbigniewa Herberta w Szczecinie i uzyskała wyróżnienie.

    Gratulujemy, Wiktorio, życzymy rozwijania talentu i dalszych sukcesów.

    Relacja z Wielkiego Finału na stronie Kuratorium Oświaty w Szczecinie:

     

    Pięknie dziękuję Wszystkim zaangażowanym w realizację zadań konkursu
    Małgorzata Majak

    Data dodania: 2023-06-18 19:47:52
    Data edycji: 2023-07-11 20:15:42
    Ilość wyświetleń: 156

    Konkursy

    Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
    Więcej informacji

    Ankiety

    Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
    Więcej informacji

    Kalendarz

    Klasy

    Przejdź na stronę swojej klasy!
    Więcej informacji

    Klasy

    Przejdź na stronę swojej klasy!
    Zobacz
    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Biuletynu Informacji Publicznej