Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

    Wizyta astronoma w szkole

    Wizyta astronoma w szkole

    Ponieważ w tym roku świętujemy stulecie istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej, została zorganizowana globalna akcja o nazwie IAU100, z hasłem przewodnim „100 lat pod wspólnym niebem”, w ramach której w różnych krajach na całym świecie prowadzone są projekty popularyzujące astronomię. Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA)  w tym astronomicznym roku zaproponowało szkołom wizyty astronomów.

    Tak też się stało. W dniu 5 grudnia gościliśmy w naszej szkole prawdziwego astronoma. 

    Podstawowym elementem wizyty była ciekawa prelekcja dla uczniów. Podczas prelekcji uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację, a uczniowie, którzy wykazali się znajomością faktów z dziedziny astronomii otrzymali przepiękne plakaty. 

    Dodatkowe informacje:

    Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Jest to stowarzyszenie naukowe, ale prowadzi też szeroką działalność popularyzującą astronomię. Jest m.in. współwydawcą czasopisma i portalu „Urania – Postępy Astronomii” (www.urania.edu.pl) i koproducentem telewizyjnej serii popularnonaukowej o astronomii i kosmosie pt. „Astronarium” (dostępnej także na YouTube: www.youtube.com/AstronariumPL).

    Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) jest globalną organizacją zrzeszającą astronomów z całego świata. Istnieje od 1919 roku. Obecnie ma ponad 13700 członków. Projekt IAU100 w Polsce otrzymał wsparcie w różnej formie od wielu instytucji i organizacji. W szczególności Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się wesprzeć go w ramach grantu na działalność upowszechniającą naukę.

    Cała akcja IAU100 otrzymała patronaty honorowe od organizacji i instytucji związanych z astronomią, kosmosem lub badaniami naukowymi, takich jak Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Polska Agencja Kosmiczna, Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

     

    Data dodania: 2019-12-06 22:18:59
    Data edycji: 2019-12-09 22:25:02
    Ilość wyświetleń: 614

    Konkursy

    Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
    Więcej informacji

    Ankiety

    Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
    Więcej informacji

    Kalendarz

    Klasy

    Przejdź na stronę swojej klasy!
    Więcej informacji

    Klasy

    Przejdź na stronę swojej klasy!
    Zobacz
    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Biuletynu Informacji Publicznej